הרצאות בודדות

מדע, עתיד וחברה - מזווית קצת אחרת

מעוניינים לשמוע את אחת ההרצאות?

צרו קשר עם ד"ר רועי צזנה, בטלפון 0508-242009 !

 

People At Work 084

הדרך אל ההצלחה: המדע של קבלת ההחלטות

האם אתם מרגישים שהמנהלים שלכם מקבלים את כל ההחלטות הלא-נכונות, בדרכים השגויות ביותר? אתם בחברה טובה: ברוכים הבאים למין האנושי. בהרצאה נסקור חלק מהכשלים וההטיות הקוגניטיביות שבני-אדם נתקלים בהם בניסיון להגיע להחלטות הנכונות ביותר, ונראה כיצד הם תקפים גם עבור חברות וארגונים. ההרצאה כוללת משחקים עם הקהל ועצות אופרטיביות למנהלים ולעובדים, המסייעות להם להגשים את מלוא הפוטנציאל שבתפקידיהם.

PurkinjeCell E1347655977273

מסע מהמוח למכונה

בשנים האחרונות אנו עומדים על סיפו של עידן חדש, בו הטכנולוגיה תתפקד באופן בלתי-נפרד מהמוח האנושי. בהרצאה נסקור את הטכנולוגיות הקיימות כבר היום ומעידות על כיוון התפתחות עתידי לעקיפה של חמשת החושים והפעלה ישירה של מערכת העצבים ושל המוח. ההרצאה מלווה בסדרה של 'קסמים פסיכולוגיים' ששומרים על ערנות ועניין מצד הקהל, ומלמדים את המאזינים על הדרך בה הם חושבים, זוכרים ורואים את העולם שסביבם. שילוב זה מבטיח שהקהל יצא מההרצאה עם תובנות בנוגע למצב השוק והמעבדות עבור טכנולוגיה מסוימת שמתחילה להיות רווחת ברחבי העולם, ובאותה העת גם מרחיב את הדעת ומספק כלים לפיתוח זיכרון טוב יותר וחשיבה ביקורתית יותר.

795px Brueghel Tower Of Babel

ניסויים מטורפים

כלב דו-ראשי, יונים מסוממות המשמשות ליירוט מטוסים, או מסרים תת-הכרתיים שנועדו להשפיע על תוצאות הבחירות בישראל. כל אלו הינם רק חלק מהפטנטים שהמציא לנו המוח האנושי, ולעתים מוטב היה אילו לא היו באים לעולם. בהרצאה נסקור אוסף של ניסויים מטורפים ואמיתיים לגמרי מן העבר, ונראה את חשיבותם לחיינו היום. (לצפייה בחלק קטן מההרצאה: לחצו על התמונה)

Office Bunny Rabbit Funny Picture

מקצועות העתיד

בעשורים האחרונים אנו עושים מאמצי-ענק לשפר את הבינה המלאכותית לרמות גבוהות יותר ויותר - אך לאן התהליך מתקדם, ומה יהיה בסופו? כמה מחשבה מושקעת לראייה לרחוק, והאם ההצלחה ביצירה של בינה מלאכותית מפותחת יותיר את בני-האדם מחוסרי עבודה, או חמור מכך - ללא משמעות קיומית? ולאורך כל הדרך גם נשאל את השאלה החשובה באמת: האם למכונה, חכמה ככל שתהיה, יכולה להיות נשמה או מודעות עצמית?

759px Fullerene Nanogears   GPN 2000 001535

ננו-טכנולוגיה בשירות הרפואה

ננו-טכנולוגיה משמשת מזה שנים ארוכות בשירות הרפואה, לפיתוח תרופות חכמות יותר ויעילות יותר. מהו הפוטנציאל המלא של הננו-טכנולוגיה? האם נוכל להשתמש בה לחיסול ממוקד של הרוצחים הגדולים של האנושות - סרטן, מחלות לב ושבצים מוחיים?

Signs 11

המצאות שישנו את העולם

מהן ההמצאות שישנו את העולם, ואת הדרך בה אנו מתקשרים, עובדים ואפילו חושבים? כיצד יתמודד העולם עם מדפסות תלת-ממדיות, המסוגלות לייצר חפצים, צעצועים וכלי-נשק בביתו של כל אדם? כיצד תשנה ההנדסה הגנטית את חיינו וחיי ילדינו? מה יהיה תפקידה של הננו-טכנולוגיה בעולם העתיד? בהרצאה נסקור מבחר מצומצם של טכנולוגיות שנכנסות כבר בימים אלו לשוק – ואחריהן העולם כבר לא יראה כפי שהיה. מספר וסוג הטכנולוגיות בהן נדון ייקבע בהתאם לסוג האירוע ולמשך ההרצאה המבוקש.

465px Auguste Rodin   Grubleren 2005 02 E1347653148247

זיכרון וספקנות: העולם הוא לא מה שאתם חושבים

כיצד נוכל לשפר את הכלי החשוב ביותר של המוח – הזיכרון שלנו – ועד כמה אנו יכולים לסמוך עליו? שאלה זו עומדת במרכז המופע, והתשובה מספקת מענה גם לשאלות אחרות : מדוע איננו מאמינים בדיווחים אודות עב"מים או רוחות רפאים, האם צמחים ובעלי-חיים יכולים לקרוא מחשבות, ועוד. כבר מתחילת המופע נגלה שהזיכרון האנושי מורכב יותר משאנו חושבים. נראה כיצד ניתן להפעיל את המוח ביעילות ולשכלל את הזיכרון שלנו – אך גם כיצד ניתן לשחק עמו ולהשתיל בו מידע כוזב. כל זאת, תוך כדי אינטראקציה, משחקים ואתגרים עם הקהל.

האתר והאפליקציה המקושרת אליו נבנו על-ידי שרון בריזינוב - SBSoftware@me.com